Životní ENERGIE

04.08.2022
Někdo z vás si vybaví fyzickou energii, třeba, když běhá nebo sportuje. Jiní si mohou představit životní energii. To je například ten pocit, když se ráno vzbudíte a těšíte se na krásný nový den. Nebo to může být i obráceně, že energii vůbec necítíte, protože se vám nic nechte, a v tu chvíli byste už měli zpozornět. 


Já bych vám ráda představila tu energii, která je podle mě nejdůležitější. Je jí právě naše vnitřní životní energie, která je mimo jiné i okoko nás, jako takový štít, který vyzařuje, jak se cítíme. Každý z nás vyzařuje určité energie podle toho, jak se cítíme v danou chvíli. Pokud u nás dlouhodobě přetrvává pocit neštěstí, nenaplnění, smutku, sebekritiky, vzteku, tak potom budeme bohužel pořád dlouhodobě vyzařovat tu negativní energii. To se projeví na naší nespokojenosti života a v tu chvíli je čas, pokud si to dokážeme alespoň uvědomit s tím něco dělat. 

Možná čekáte nějakou tajnou radu, něco, co vám ještě nikdo neřekl. No, možná ANO, ale vám se to zdálo nebo bude zdát jako banální a směšné. V dnešním uspěchaném a tak komplikovaném světě mezilidských vztahů přece není možné, aby bylo řešení našeho problému tak jednoduché. Ne, ono to vůbec není jednoduché. Je to možná to nejtěžší, protože práce na sobě je mnohem těžší než radit ostatním a říkat jim, co a jak mají dělat. To umí každý. Byli jsme v něčem vychováváni, vštěpovali nám různé životní hodnoty a pořád dokola jen slýcháme, co děláme špatně a jak to máme udělat správně a při tom všem všichni zapomínáme sami na SEBE.

To my jsme sami se sebou celý den i celou noc, ale pořád jen pečujeme a staráme se o ostatní. Teď neříkám, že si na sebe nenajdete chvíli čas, zajdete si ke kadeřníkovi, na nehty, masáž, ale pořád se dokola jen honíme za hledáním dokonalosti, štěstí a lásky, kterou nenacházíme. Stěžujeme si na ostatní, na to jak jsme nešťastní, protože nám druzí něco provedli a tak dále. Mohla bych tu vyjmenovat nesčetně příkladů, ale věřím, že si v tom každý z vás najde to své.

Vrátíme se k tomu těžkému x jednoduchému řešení, kterým je zapracovat na Sebelásce.

Máte se rádi? Co pro sebe děláte? Cítíte bezpodmínečnou lásku k sobě?

 Ne, není to samolibé ani ješitné ani sobecké a ani sluníčkářské. Je to prosté, jako facka. Pokud nezačnete intenzivně pracovat sami na sobě, a tím myslím neustále, ne jen jeden den a pak to vzdáte a vaše hlava vás bude přesvědčovat, že to nefunguje a že se přeci rádi máte. Ale opak je pravdou, nemáte. Pokud byste měli sami k sobě nenarušenou opomíjenou SEBELÁSKU, nebyli byste prázdní, nešťastní, bez energie k životu. 

Práce na sebelásce je dlouhá a nejde v ní jen o to si říkat sama sobě před zrcadlem “mám se ráda”  i když to může být první krok. Naše podvědomí se formuje nejvíce v dětství do 3 let života. A jak funguje? No zapisuje se do něj vše, co se děje kolem nás. Hlavně vzorce chování, které nevědomě přebíráme za své, ale naše vůbec nejsou. Když nám rodiče říkali: “Ty se špatně učíš. Ty nic neumíš. Co z tebe jednou bude? Skončíš jako prodavačka. Ty jsi levá, jako poleno.” Tak tyhle věty jsme slýchávali jako malí z očí do očí od našich rodičů. Možná vám říkali něco jiného, na tom nezáleží. Každý si v tom najděte to své. 

Vzpomeňte si, co vám vaši rodiče říkali.  Chválili vás? Zajímal je váš názor? Říkali vám, že vás milují? To je začátek uvědomění si, že má opravdu většina lidí málo sebelásky. Prázdnotu se snaží zaplnit věcmi, penězi, dětmi, partnery, přesvědčováním sebe, že se lidé okolo nás změní, jen musíme mít trpělivost. Já vám rovnou říkám, že změnit můžete pouze a jen sebe. A když to uděláte, následkem může být, že i vaše okolí se začne pomalu měnit a nebo ne, a vy si lecos uvědomíte a pak s čistou a jasnou hlavou bez emocí to okolí opustíte a vytvoříte si nové, lepší. 

 To, jak se k nám ostatní chovají vypovídá něco o nás, protože nám nastavují přirozené zrcadlo. Pokud dokážeme rozklíčovat v dané situaci o co jde, začneme se učit a přemýšlet, co nám to má o nás samých říci a pochopíme, v čem se máme zlepšit, nebudou se nám už v životě ty situace opakovat. Pokud to nepochopíme, nebo na sobě a dané věci nebudeme makat, budou se nám podobné situace opakovat tak dlouho, abychom si to uvědomili. A tím to nekončí, ale zjednodušíme si život, protože tyhle lekce života budou přirozeně přicházet další a pokud na sobě budete fakt makat, nebudete to s vámi tak emočně házet nahoru a dolu a nebude to natolik ovlivňovat vaše chování vůči ostatním. Protože i vy už teď víte něco víc než vaše okolí a proto se nenecháte někým jen tak vychýlit ze své rovnováhy. Ze začátku samozřejmě všechny pocity a emoce budete mít v sobě, budete je cítit. První krok ke změně je jen to, že si emoci nebo pocit uvědomíte a budete ho jen pozorovat, nebudete ho nijak hodnotit a necháte ho zase odejít. 

Energie se nám bude pomalu měnit a díky tomu i pohled na život, na okolí, na situace a hlavně najdete to, co celý život hledáte! Sebe a svou lásku a porozumění. Prohlubování těchto emočních vlastností je klíčem k vašemu středu, k vašemu pravému já. Začněte prožívat svůj život podle svých vlastních tužeb a představ, ne podle toho, jak chtějí druzí. Život teď a tady je jen jeden a neznamená to naší minulost, protože ta je jen naší součástí. Žijeme pouze v přítomném okamžiku, tak si ho nenechte ovlivňovat tím, co se vám kdy stalo v minulosti.

Pokud se vám honí hlavou vaše sny a touhy, ale hlava vám radí, že teď to zrealizovat nemůžete, protože........ Tak Vám říkám, že žádné až jednou nikdy nepřijde pokud pro to nezačnete vy sami něco dělat. Dělejte vše, co můžete, abyste mohli být spokojení sami se sebou a nemuseli časem litovat věcí, které jste ani nezkusili. 

Krásný den a vydržte

Trpělivost, píle a snaha Vám přinese radost 

Vaše Kamila